Український Рух Пацифістів відзначив Міжнародний день сумлінної відмови 15.05.2024


15 травня 2024 року Український Рух Пацифістів провів традиційні щорічні збори онлайн з нагоди Міжнародного дня сумлінної відмови (International Conscientious Objection Day). Пацифісти взяли участь у глобальній кампанії #RefuseWar (Відмов війні), обговорили звіт Європейського бюро сумлінної відмови та проблеми реалізації права людини на сумлінну відмову в Україні та світі, прийняли низку заяв та організаційних рішень. Сергій Ведмедів і Тимур Кухарець урочисто проголосили Декларацію Антивоєнного Інтернаціоналу та приєдналися до нашого руху.

Участь у глобальній кампанії #RefuseWar (Відмов війні)

Український Рух Пацифістів підтримує міжнародну кампанію «Відмов війні» і закликає сумлінних відмовників відмічатися на карті світу. Розуміємо, що в недемократичних державах люди бояться заявляти про сумлінну відмову через страх репресій, і тим більше підтримуємо сміливість тих, хто наважується це робити, та допомагатимемо у приватному порядку тим, хто чинить спротив мілітаризму негласно.

Що стосується України, сумлінні відмовники гідно представлені на мапі Європи і нашої (сподіваємося) демократичної держави. Деталі читайте у репортажі вебсайту ВІЛЬНІ ЦИВІЛЬНІ: Українські сумлінні відмовники заявили про ненасильницький спротив російській агресії в рамках глобальної кампанії “Відмов війні” https://www.civilni.media/40/

Проблеми реалізації права людини на сумлінну відмову в Україні та світі

Український Рух Пацифістів вирішуватиме самостійно та спільними зусиллями з іншими правозахисниками проблеми реалізації права на сумлінну відмову від військової служби в Україні і світі, викладені у щорічній доповіді Європейського бюро сумлінної відмови.

Підтверджуємо раніше заявлене прагнення зберігати пацифістську ідентичність, яка дає надію на краще майбутнє у світі без воєн, та відстоювати наше право на відмову вбивати.

У правозахисній роботі в Україні вважаємо пріоритетом захист прав послідовних пацифістів, жертв серйозних порушень прав людини через репресії за чітко заявлену і щиру сумлінну відмову. При наданні правової допомоги громадянам України нагадуватимемо про громадянський обов’язок чинити ненасильницький спротив російській агресії. Порушення правомірних вимог законодавства або принципів ненасильницького способу життя може бути підставою для відмови у допомозі з боку нашої організації.

У міжнародній правозахисній роботі співпрацюватимемо з тими особами та організаціями, які засуджують російську агресію та чинять їй ненасильницький спротив.

Беремо до уваги вітання Олени Попової («Движение сознательных отказчиков»): «Велике вітання вам, сил у захисті прав людей і найшвидшого закінчення цього пекла». Будемо співпрацювати з «Рухом сумлінних відмовників» у питанні захисту права на сумлінну відмову від військової служби, яка нав’язується російською армією на тимчасово окупованих територіях всупереч міжнародному гуманітарному праву. Водночас беремо до уваги інформацію Михайла Савви (Центр громадянських свобод) про те, що на ТОТ панує беззаконня, конституційні норми щодо права на альтернативну службу не діють і спроби посилатися на це право закінчувалися тиском та погрозами у воєнкоматах.

Політичні репресії проти пацифістів

Розцінюємо як політичні репресії і категорично засуджуємо будь-які переслідування та покарання за прагнення миру мирними засобами та сумлінну відмову від військової служби, за умови, що такі пацифістські переконання заявлені з повагою до загальновизнаних прав людини, міжнародного права та демократичного конституційного ладу.

Висловлюємо солідарність і підтримку всім жертвам політичних репресій у кожній країні світу. Вважаємо в’язнями сумління жертв політичних репресій, протиправно позбавлених свободи. Докладатимемо зусилля для припинення репресій і компенсації шкоди.

Заохочуємо стриману, розумну ненасильницьку стійкість перед обличчям репресій і не вітаємо озлоблення. Всім своїм життям, під час будь-яких випробувань пацифісти мають показувати особистий приклад послідовності у чесному прагненні загального всебічного миру.

Стурбовані політичними репресіями проти нашої громадської організації та її керівника Юрія Шеляженка. Звертаємо увагу на абсурдність незаконно сфабрикованого Службою безпеки України кримінального провадження з явною метою розправи за правозахист під приводом, нібито, «виправдовування» агресії у заяві «Мирний порядок денний для України та світу», якою засуджується російська агресія та всі види війни, а також неправдивість листа СБУ до Мінюсту, на підставі якого подано скандально протиправний позов про заборону і ліквідацію Українського Руху Пацифістів.

Вважаємо абсолютно ганебним і неприйнятним у демократичній правовій державі той факт, що вказані політичні репресії почалися за наклепницькими доносами до СБУ на правозахисні звернення від чиновників, які мали б захищати права людини, а саме: Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олександра Кононенка та Заступника Керівника Офісу Президента України Олексія Дніпрова. Беремо до уваги, що пізніше Уповноважений Дмитро Лубінець та Заступник Керівника Офісу Олена Ковальська дистанціювалися від політичних репресій, хоча і не відреагували на наше прохання письмово підтвердити, що Президент та Уповноважений не зацікавлені у політичних репресіях проти пацифістів та не заперечують проти ненасильницького спротиву російській агресії, якщо такий здійснюється відповідно до законодавства України. Також враховуємо, що Офіс Президента та Уповноважений неодноразово зверталися до Міністерства оборони України з проханнями розглянути звернення пацифістів про захист права людини на сумлінну відмову від військової служби, на які Міноборони відповідало відмовами.

З сумом констатуємо, що попри окремі справедливі рішення на користь сумлінних відмовників та пацифістів і готовність правників до певної міри стримувати свавілля силовиків, на жаль, переважна частина судової практики в Україні протиправно потурає політичним репресіям. Відповідно до статті 55 Конституції України оскаржуватимемо порушення міжнародних зобов’язань України із захисту прав людини у порядку, передбаченому Європейською конвенцією з прав людини, Факультативним протоколом до Міжнародного пакту про громадянські та політичні права та іншими міжнародними договорами України.

Організаційні питання

Київрада перейменувала Тверський тупик на Фортечний тупик, у зв’язку з чим вносимо відповідні зміни до адреси Українського Руху Пацифістів. Уточнена юридична адреса: Фортечний тупик, 9, к. 82, м. Київ, 01042.

Також обговорювалася участь у міжнародних заходах мирних рухів.