Руслан Коцаба виключений з Українського Руху Пацифістів


Руслан Коцаба, колишній голова Громадської організації “Український Рух Пацифістів”, виключений з організації через дії, які не відповідають меті організації, зокрема, відмову активно і послідовно чинити ненасильницький спротив російській збройній агресії проти України і публічну політичну позицію, яка перешкоджає ненасильницькому захисту від агресії та не відповідає Декларації про принципи мирного спілкування, затвердженій зборами пацифістів 21 вересня 2023 року.

Рішення виключити Коцабу прийняте після консультацій з учасниками колективного керівництва організації виконавчим секретарем Юрієм Шеляженком в рамках реалізації повноважень виконавчого секретаря на підставі рішення установчих зборів Українського Руху Пацифістів від 29 серпня 2019 року, за яке сам Коцаба голосував, що підтверджується підписаним ним протоколом. Перед виключенням Коцабі неодноразово пропонувалося змінити поведінку або, принаймні, відмовитися від формального статусу голови організації, якою по факту він давно не керує та діє врозріз із її цілями та принципами. У разі зміни поведінки на пацифістську Руслан не позбавлений можливості знову подати заяву про вступ до організації на офіційному сайті https://www.pacifism.org.ua/ на загальних засадах.

«Це болюче рішення, тому що свого часу Коцаба був корисним для українського пацифізму» – розповідає Юрій Шеляженко, – «Завдяки заклику Коцаби не брати участь у війні багато дезорієнтованих пропагандою війни українців не стали вбивати українців, і що особливо цінно, в кілька разів більше росіян відмовилися вбивати українців і брати участь у злочинній путінській агресії проти України, яка триває з 2014 року та набула особливо трагічних масштабів після брутального вторгнення 24 лютого 2022 року. Коли Коцаба закликав людей не вбивати людей, яких пропаганда зображувала ворогами, це подіяло на всіх людей по всі боки фронту, причому пропаганда війни тут і там, яка з різних мотивів поширювала новину про цей заклик, всупереч бажанню залаштункових військових маніпуляторів фактично спрацювала сама проти себе. Люди повсюди побачили, що хтось не боїться публічно виступати проти війни, і отримали добрий приклад для наслідування. Я пригадую, як вісім років тому Коцаба зателефонував до мене перед тим, як записати свій знаменитий відеоблог, через який почалися і зараз продовжуються політичні репресії, і я порадив йому не ставати на чийсь бік, а вимагати від всіх войовничих політиків зміни поведінки, казати менше демагогічних політичних гасел та наполягати на відмові вбивати, людяності, засудженні війни в принципі. Тоді він послухався моєї поради. Зараз, на жаль, він не хоче обговорювати і здійснювати на практиці принципи та цінності пацифістського світогляду. Коцаба зациклився на цинічному політичному псевдо-реалізмі, озлобився на українську владу через політичні репресії і не хоче чути про те, що у пацифістів не може бути ворогів, особливо у власній країні, що пацифісти мають бути нешкідливими, дієвими та успішними мрійниками, моралістами і правозахисниками, а не поширювачами дурних і токсичних наративів інформаційної війни. Я багато міркував над тим, чи не помилився я, коли зробив Коцабу головою організації, сподіваючись, що його популярність дозволить популяризувати пацифізм. Про це можна сперечатися. Але зараз ясно одне: Коцаба поводиться так, що всякому послідовному українському пацифісту і мені особисто соромно за колишнього голову нашої організації. Від імені Українського Руху Пацифістів я вибачаюся перед українською громадськістю за всі дурниці, які Коцаба наговорив про пацифізм, хоча ніхто його на це не уповноважував.” 

Як і раніше, ми засуджуємо те, що Коцабу кинули до в’язниці за заклик до миру і продовжують репресувати. Ніхто не має переслідуватися за заклики до миру – це принцип, який важливіший за персоналії. Але те, що Коцаба перетерпів, не дає йому права позбавляти людей єдиної надії на мир у ціннісному фундаменті пацифізму, фундаменті практичних знань і загальновизнаних у світовому мирному русі моральних орієнтирів, який Коцаба руйнує, бомбардуючи свою наївну аудиторію, якій бракує знань про справжній пацифізм, дешевим і часто фейковим політичним фарсом.

Контрольовані Коцабою телеграм-канали не мають жодного стосунку до Українського Руху Пацифістів, керівника організації Юрія Шеляженка та колективного керівного органу (Ради) Українського Руху Пацифістів, спротив створенню якого з боку Коцаби та залученню до колективного керівництва активісток мирного руху, дисидента з досвідом ненасильницького спротиву мілітаризму за часів тоталітарного комуністичного режиму свого часу став явним сигналом втрати морального компасу колишнім головою. Ми вимагаємо, щоб Коцаба змінив назву та опис своїх каналів і видалив всякі вказівки на їх зв’язок із українським мирним рухом пацифістів, а також прибрав із дискусійної групи свого фан-клубу логотип із зображенням пацифіка на тлі українського неба, який є розробкою та інтелектуальною власністю Юрія Шеляженка.

Запрошуємо підписуватися на офіційний Телеграм-канал Українського Руху Пацифістів https://t.me/pacifism_org_ua і за бажання брати участь у неофіційній дискусійній групі https://t.me/peace_talks_ua

Довідково. Український Рух Пацифістів – громадська організація, утворена у 2019 році для адвокації та реалізації прав людини на мир і на сумлінну відмову від військової служби, ненасильницького захисту від агресії і примусу воювати, громадського контролю і скорочення сектору безпеки і оборони. Ми беремо участь у міжнародних мережах European Bureau for Conscientious Objection, World BEYOND War, War Resisters’ International, International Peace Bureau. Основні напрямки нашої діяльності: відстоювати право людини на відмову вбивати; зупинити війну в Україні та всі війни в світі; будувати мир. Ми засуджуємо російську агресію і номіновані на Нобелівську премію миру.

У 2022 році Український Рух Пацифістів затвердив програмний документ «Мирний порядок денний для України та світу», в якому засуджується російська агресія та всі війни і викладено план побудови нового світу без воєн, де пануватиме ненасильницький спосіб життя.

У 2023 році Український Рух Пацифістів виступив із заявою про захист права на відмову вбивати і створення Беззбройних Сил України для ненасильницького спротиву російській агресії та мирного захисту цивільних. Також було прийнято Декларацію про принципи мирного спілкування і опубліковано Доповідь про порушення права людини на сумлінну відмову від військової служби в Україні.

Київ, 12 грудня 2023 року

Рішення про виключення Коцаби підтверджене загальними зборами пацифістів

Загальні збори Громадської організації “Український Рух Пацифістів” 24 лютого 2024 року одноголосно підтримали рішення виконавчого секретаря щодо виключення Руслана Коцаби за відмову чинити ненасильницький спротив російській агресії та порушення принципів мирного спілкування.