Мирний порядок денний для України та світу


Заява Українського Руху Пацифістів, затверджена рішенням зборів з нагоди Міжнародного дня миру 21 вересня 2022 року.

Цей документ англійською мовою розміщено на сайті Міжнародного бюро миру: Peace Agenda for Ukraine and the World.

Ми, українські пацифісти, вимагаємо і будемо добиватися мирного завершення війни та захисту права кожної людини на сумлінну відмову від військової служби.

Мир, а не війна, є нормою людського життя. Війна – це організоване масове вбивство. Не вбивати – наш святий обов’язок. Сьогодні, коли повсюдно втрачається моральний компас і саморуйнівна підтримка війни та військових нарощується, нам особливо важливо зберігати здоровий глузд, залишатися вірними ненасильницькому способу життя, будувати мир і підтримувати мирних людей.

Засуджуючи російську агресію проти України, Генеральна асамблея ООН закликала до негайного мирного вирішення конфлікту між Росією та Україною і наголосила на необхідності дотримання прав людини та міжнародного гуманітарного права сторонами конфлікту. Поділяємо вказані позиції.

Політика війни до абсолютної перемоги та зневаги до критики правозахисників є неприйнятною і має бути змінена. Необхідне припинення вогню, мирні переговори і серйозна робота над виправленням трагічних помилок, вчинених з обох боків конфлікту. Затягування війни має катастрофічні, смертельні наслідки, руйнує суспільне благополуччя та довкілля не тільки в Україні, але й по всьому світу. Рано чи пізно все одно доведеться сідати за стіл переговорів, якщо не за розумним рішенням, то під тиском нестерпних страждань та виснаження, яких краще було б уникнути та обрати дипломатичний шлях.

Неправильно ставати на бік будь-якої з воюючих армій, треба стояти на боці миру і справедливості. Самозахист може і має здійснюватися ненасильницькими та беззбройними методами. Всяка жорстока влада є нелегітимною, і ніщо не виправдовує гноблення людей та кровопролиття заради примарних цілей тотального контролю чи завоювання територій. Ніхто не може ухилятися від відповідальності за власне свавілля, посилаючись на становище жертви свавілля інших. Неправильна і навіть злочинна поведінка з будь-якого боку не може бути підставою для створення міфу про ворога, з яким нібито неможливо домовлятися і якого треба знищити за будь-яку ціну, включаючи самознищення. Прагнення миру є природною потребою кожної людини і його висловлення не може бути підставою для хибного асоціювання з міфічним ворогом.

Право людини на сумлінну відмову від військової служби в Україні не було гарантоване відповідно до міжнародних стандартів навіть у мирний час, не кажучи вже про нинішні умови воєнного стану. Держава десятиліттями ганебно ухилялася і зараз продовжує ухилятися від серйозного реагування на відповідні зауваження Комітету з прав людини ООН та протести громадськості. Хоча від дотримання цього права держава не може відступити навіть під час війни чи інших надзвичайних ситуацій, як зазначено у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, українські військові відмовляються поважати загальновизнане право на сумлінну відмову від військової служби і навіть замінювати примусову військову службу за мобілізацією на альтернативну невійськову службу згідно із прямим приписом Конституції України. Такому скандальному нехтуванню правами людини не місце у правовій державі.

Держава і суспільство мають покласти край свавіллю та правовому нігілізму Збройних Сил України, проявами якого є політика цькування та кримінального покарання за відмову воювати і примусового перетворення цивільних громадян на військових, через яку мирні громадяни не можуть пересуватися вільно всередині країни та виїжджати за кордон, навіть для реалізації життєво важливих потреб: порятунку від небезпеки, здобуття освіти, в пошуку засобів для виживання, професійної та творчої самореалізації, тощо.

Уряди та громадянські суспільства світу виявилися безпорадними перед пошестю війни, втягнутими у воронку конфлікту між Україною та Росією та ширшої ворожнечі між країнами НАТО, Росією і Китаєм. Навіть загроза знищення всього живого на планеті ядерною зброєю не поклала край безумній гонитві озброєнь, а бюджет ООН, головної інституції миру на Землі, складає всього 3 мільярди доларів, тим часом як світові воєнні витрати у сотні разів більші й перевалили за дикі 2 трильйони доларів. Через схильність до організації масового кровопролиття та примусу вбивати людей, національні держави виявилися нездатними до ненасильницького демократичного урядування та виконання своїх основних функцій із захисту життя та свободи людей.

Причину загострення збройних конфліктів в Україні та у світі вбачаємо у тому, що існуючі політико-правові та економічні системи, освіта, культура, громадянське суспільство, засоби масової інформації, публічні особи, лідери, науковці, експерти, фахівці, батьки, вчителі, лікарі, мислителі, творчі та релігійні діячі не повною мірою виконують свої обов’язки щодо утвердження норм та цінностей ненасильницького способу життя, як передбачено Декларацією та Програмою дій у галузі культури миру, ухваленою Генеральною асамблеєю ООН. Про це свідчать архаїчні та небезпечні явища, яким треба покласти край: військово-патріотичне виховання, примусова військова служба, відсутність системної загальнодоступної мирної освіти, пропаганда війни у ЗМІ, підтримка війни з боку НДО, небажання деяких правозахисників послідовно виступати за повну реалізацію прав людини на мир та сумлінну відмову від військової служби. Нагадуємо стейкхолдерам про їх обов’язки із будівництва миру і будемо неухильно наполягати на дотриманні цих обов’язків.

Завдання нашого мирного руху і всіх мирних рухів світу бачимо в тому, щоб відстоювати право людини на відмову вбивати, зупинити війну в Україні та всі війни в світі й досягти стійкого миру і розвитку для всіх людей планети. Для втілення цієї мети будемо казати правду про зло та обман війни, вчитися і навчати практичним знанням про мирне життя без насильства чи із його мінімізацією, а також допомагати нужденним, особливо постраждалим від воєн і безчесного примусу брати участь у війнах й підтримці військових.

Війна – це злочин проти людяності, тому ми рішуче відмовляємося підтримувати будь-які війни і старатимемося усунути всі причини війни.

УКРАЇНСЬКИЙ РУХ ПАЦИФІСТІВ

Запрошуємо вас реалізувати своє право на мир, право на відмову вбивати і вступати до Українського Руху Пацифістів, який прагне бути Беззбройними Силами України. Зупинимо російську агресію мирним шляхом та відстоїмо свої людські права спільними зусиллями!

У неофіційній дискусійній групі Українського Руху Пацифістів здійснюється обговорення методів і спільних дій з ненасильницького спротиву російській агресії та усім формам війни, тиранії і мілітаризму, починаючи з найпростіших підходів до ненасильницького спротиву, які можна практикувати як самостійно, так і спільно з іншими: поширювати надії, бачення, знання заради майбутнього справедливого миру в світі без воєн; шукати чесного і гідного примирення та порозуміння у мирному діалозі; турбуватися про власну безпеку шляхом уникнення ризиків (укриття, релокація і т.п.); казати правду всупереч пропаганді війни; захищати права людини, особливо абсолютне право на сумлінну відмову від військової служби, всіма законними, морально та етично прийнятними засобами; відмовлятися від співпраці та чинити громадянську непокору російській агресії і порушенням прав людини та міжнародного гуманітарного права з боку військових і войовничої влади.

Дисклеймер: просимо не плутати пацифізм із пропагандою війни, агресії, колабораціонізмом чи пораженством, тощо, та пам’ятати, що усі справжні, послідовні пацифісти засуджують і зупиняють злочинну російську агресію проти України, а також всі види й негідні прояви війни і підготовки до війни.