Пацифісти вирішили брати участь у реалізації Української формули миру


На загальних зборах Українського Руху Пацифістів 24.02.2024 з гіркої нагоди дворіччя смертоносного та нищівного путінського вторгнення було прийнято заяву щодо участі беззбройних сил пацифістів у реалізації Української формули миру. Також обговорювалися практичні підходи до ненасильницького спротиву російській агресії, захист прав людини та організаційні питання.

Участь беззбройних сил пацифістів у реалізації Української формули миру

Заява, затверджена загальними зборами Українського Руху Пацифістів 24 лютого 2024 року.

Український Рух Пацифістів, керуючись аксіомою, що мир не дорівнює війні (Мир≠війна), підтримує і реалізуватиме у своїй діяльності цінності миру, демократії та справедливості, заявлені в Українській формулі миру президента Зеленського.

Погоджуємося із засудженням російської агресії, вимогами виведення військ та компенсації збитків.

Ніхто не може почуватися у безпеці, поки війна вважається нормою і диктує свої правила беззаконня.

Діятимемо на основі переконання, що демократичне суспільство і демократичний світ мають об’єднатися заради досягнення спільного блага і загальної безпеки.

Будемо чинити ненасильницький спротив російській агресії та усім формам мілітаризму і війни.

Сприятимемо збереженню та розвитку демократії, захищатимемо права людини та верховенство права.

Пацифізм – життєво важлива частина різноманіття думок і переконань в демократичному суспільстві. Зберігатимемо пацифістську ідентичність, яка дає надію на краще майбутнє у світі без воєн, та відстоюватимемо наше право на відмову вбивати.

УКРАЇНСЬКИЙ РУХ ПАЦИФІСТІВ

Практичні підходи до ненасильницького спротиву російській агресії

  • Суспільство і держава мають об’єднати зусилля для ненасильницького спротиву та беззбройного захисту цивільних.
  • Основою ненасильницького спротиву є індивідуальна та колективна дія як вияв цінностей: розум, совість, надія, правда, любов, діалог, праця
  • Зберігати світло і виганяти темряву у себе вдома також є спротивом агресії, яка пробуджує наші темні інстинкти
  • У неофіційній дискусійній групі Українського Руху Пацифістів має здійснюватися обговорення методів і спільних дій з ненасильницького спротиву російській агресії та усім формам війни, тиранії і мілітаризму, починаючи з найпростіших, які можна практикувати як самостійно, так і спільно з іншими: поширювати надії, бачення, знання заради майбутнього справедливого миру; шукати чесного і гідного примирення та порозуміння у мирному діалозі; турбуватися про власну безпеку шляхом уникнення ризиків (укриття, релокація і т.п.); казати правду всупереч пропаганді війни; захищати права людини, особливо абсолютне право на сумлінну відмову від військової служби, всіма законними засобами; відмовлятися від співпраці та чинити громадянську непокору російській агресії і порушенням прав людини та міжнародного гуманітарного права з боку військових і войовничої влади.
  • Підтверджуємо рішення: схвалити відмову вбивати, захист прав людини, мирну освіту, повідомлення правди, політичні протести, міжнародну солідарність як форми ненасильницького спротиву; підтримувати активістів мирного спротиву мілітаризму та війні в Україні та всюди в світі, включаючи окуповані території України; готувати звіт про перспективи ненасильницького спротиву.

Цитата з дистанційного виступу Юрія Шеляженка на Національному конгресі Ненасильницького руху в Римі

«Я часто кажу про прості способи ненасильницького спротиву, що в цьому немає ніякої магії: навіть коли ти ховаєшся в укритті чи іншим чином пересуваєшся у безпечну локацію, ти теж чиниш опір. Важливо включити реалістичне мислення, перш ніж переходити до більш складних способів ненасильницького опору — таких, як викриття брехні агресивної пропаганди, поширення надії, втихомирювання ненависті, відмова та непокора погрозам і насильству, припинення несправедливості, агресії та гноблення шляхом поступового зростання масштабів відмови та непокори, відмова вбивати. Нам потрібно переосмислити парадигму ненасильницького спротиву, визнати його щоденним проявом індивідуальної та колективної совісті. І запобігання появі в Україні мілітаристської диктатури, подібної до путінської, також є формою ненасильницького опору. Треба протистояти тваринному інстинкту копіювати жорстокість з іншого боку. Ненасильницький опір означає припинення насильницької поведінки інших, водночас не поводячись так, як вони, дотримуючись світлої сторони людської природи».